אנרי פנטן-לטור וציור אמריקאי, שנות ה-30 – בתערוכות באורסיי

Henri Fantin-Latour 1836-1904 Second Skin

אנרי פנטן-לטור אחד מאמני המאה ה-19, מוצג כעת באורסיי בתערוכה Henri Fantin-Latour 1836-1904 Second Skin. פנטן-לטור אשר נודע בציורי הטבע דומם שלו, מציג בציוריו את האטמוספירה של זמנו, משהו בין ריאליזם לבין אינטימיזם.

פנטן-לטור היה חלק מקבוצת באטיניול שבין חבריה היו אמנים כאדוארד מאנה, קלוד מונה, פרדריק באזיל, אדגר דגה, אוגוסט רנואר ואחרים וכן סופרים כאמיל זולא, ומבקרי אמנות. הקבוצה נהגה להתכנס בקפה גרבואה ברובע באטיניול בפריס, ולנהל דיונים וויכוחים על אמנות.

התערוכה באורסיי שואפת להגיע קרוב ככל האפשר לעולמו של צייר שתחילה קיבל השראה מסביבתו המיידית: פורטרטים עצמיים, פורטרטים של משפחה וחברים, ציורי טבע דומם, קומפוזיציות דמיוניות בהשראת החיבה שלו למוזיקה של ווגנר, בין השאר.

מתחת לפני השטח, מבליחה דמות מלאה בניואנסים, והתכתובת הפורייה שלו עם אמנים אחרים, כולל מנה, גוסטב קורבה, ארתור רמבו ופול ורלין, מטילה אור על חלק מכך.

הציור "סדנה ברובע באטינול"' 1870 – הינו מחווה של פנטן-לאטור לרעו מאנה. הציור הוצג ב"סלון" 1870, ומזכיר ציור קודם שלו שצייר לכבודו של אז'ן דלקרואה. מאנה יושב מול כן הציור שלו, מצייר את דיוקנו של אסטריק (מבקר), עומדים משמאל לימין: אוטו שולדרר (צייר גרמני), רנואר, זולה, אדמון מטר (מוזיקאי), באזיל ומונה.

http://www.musee-orsay.fr/en/events/exhibitions/extramural/exhibitions/article/henri-fantin-latour-44085.html?S=&tx_ttnews%5BbackPid%5D=253&cHash=40c1540830&print=1&no_cache=1&

American Painting in the 1930's

לארצות הברית המדינה הצעירה, היתה באופן טבעי, בניגוד לאירופה מסורת אמנותית קצרת ימים. האמנות הצרפתית והבירה פריס,  שמשו עדיין בראשית המאה העשרים מקור להשראה.

סקירה קצרה – הציור האמריקאי במאה ה-19 התייחס על פי רוב לנוף; נוף בראשיתי נשגב. נקודת מפנה חשובה באמנות האמריקאית התרחשה עם הצגתה של תערוכת Armory Show, פברואר 1913 בניו יורק. בתערוכה הוצגו אמני אוונגרד מאירופה בצד אמנים אמריקאים.

בתערוכה  American Painting in the 1930's מוצגות עבודות של אמנים  משנות ה-30 של המאה ה-20. שנים לא קלות אלה של שפל כלכלי הינן קודם לשיעתוק מרכז הכובד של האמנות מצרפת בפרט, ואירופה בכלל לארה"ב.

בתערוכה מוצגות עבודות בטווח סגנונות ממופשט לריאליזם "חברתי", עולמם האסתטי של ציירים כמרסדן הרטלי, ג'ורג'יה אוקיף, גרנט ווד או אדוארד הופר שפעלו באותה תקופה בארצות הברית.

גרנט ווד יליד איווה ידוע בשל ציוריו המתארים את המערב התיכון הכפרי, והציור שלו  "אמריקן גותיק",  1930, נודע כאימאז' אייקוני של המאה ה-20.

מבקרי אמנות שאהדו את הציור כמו גרטרוד שטיין וכריסטופר מורלי, הניחו שהציור כוון להיות סאטירה על הדיכוי וצרות המוחין של חיי הכפר בעיר קטנה. ווד דחה קריאה זאת, ועם דעיכת המשבר הגדול, היצירה נתפסה כתיאור של הרוח החלוצית האמריקאית היציבה והאיתנה. קריאה אחרת מפרשת יצירה זו כמיזוג דו-משמעי של תחושת כבוד עמוק ומסירות, יחד עם פרודיה.

ההשראה של ווד הגיעה מEldon, דרום איווה, שם קוטג' שעוצב בסגנון התחייה הגותית עם חלון עליון בצורה של קשת מדיוואלית מחודדת, סיפק את הרקע וגם את כותרת הציור. הדמויות עוצבו עפ"י רופא השיניים של האמן, ונאן, אחותו של האמן. הקלשון בידי הגב מסמל עבודה קשה. הקלשון מהדהד לרקמה בבגדו  של הגבר, לחלון הגותי שבבית ולמבנה הפנים של האיש. כל אלמנט צויר בנפרד; המודלים ישבו בנפרד ואף פעם לא עמדו בחזית הבית.

http://www.musee-orsay.fr/en/events/exhibitions/extramural/exhibitions/article/la-peinture-americaine-des-annees-1930-44079.html?tx_ttnews%5BbackPid%5D=253&cHash=ee4234d4bd

800px-Henri_Fantin-Latour_-_A_Studio_at_Les_Batignolles_-_Google_Art_Project.jpg

Henri Fantin-Latour (1836-1904)
A Studio in Les Batignolles
1870
Oil on canvas
H. 204; W. 273.5 cm
© RMN-Grand Palais (Musée d'Orsay) / Hervé Lewandowski

tmp_2d177ca6c21d555e1f2cf51de01faf76

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grant Wood (1891-1942)American Gothic1930Huile sur panneau de fibres H. 78 ; L. 65,3 cmChicago, The Art Institute of Chicago, Friends of American Art Collection, 1930.934© The Art Institute of Chicago

 

 

 

 

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s