ברכה גיא, תערוכת יחיד "אבל היופי", אוצרת אורנה פיכמן גלריה בית יד לבנים, רעננה

╫פ╫ס╫£-╫פ╫ש╫ץ╫ñ╫ש-╫ק╫ע╫ש╫¬-78-copy.jpg

הוד וכליה, יופי ואימה וכאב חוברים יחדיו בתערוכת היחיד של ברכה גיא בגלריה בית יד לבנים, רעננה. התערוכה המתפרסת במספר חללים במקום מציגה תמונת עולם צבעוני, מורבידי ופתייני בו מתקיימים יחדיו זמן עבר והווה. התמות המוצגות ביצירות מגוונות: ציורי טבע דומם, דיוקנאות עצמיים, בובות חרסינה עדינות שנפגמו במהלך היציקה ומשמשות כעת בתפקיד חדש, מלאכים/מלאכיות "מטופלים" עטורי זרים מוזהבים, כלואים בכלובים, חפצים רקומים.

זיכרון פרטי בצד זיכרון קולקטיבי מלווים את השיטוט בתערוכה: שמלת טבילה לבנה ועליה רקומה דמותה של האמנית, ספל בו רקומה בובה בחוט וחרוזים שחורים – באזכור ובמחווה לעבודת הרקמה של אם האמנית ז"ל. ציורים השאולים מזיכרון זרי הפרחים בבית הוריה; ייצוג של דיוקן האמנית כנוכח נעדר – בין אם בדמותה גלוחת השיער ובין אם בתיאור השמלה הלבנה המתפוגגת אל הרקע הכהה בציור.

ומנגד, זיכרון קולקטיבי: פרוטומות באזכור לפרוטומות קלאסיות, בובות החרסינה העדינות המעלות בזיכרון את פסלי השעווה של מדרדו רוסו[1], הזרים המצופים זהב – כמעין זרי ניצחון המעטרים את ראשי הגיבורים ברומי עתיקה, או לחילופין, זרי חתונה, יום הולדת. unnamed (6)

הדימויים רבי הפנים והמשמעויות מצויים בכל רובד ורובד בתערוכה. החלל התחתון מאזכר מעין חדר פלאות – הבובות הכלואות בכלובים, והציפורים מעל, פנים וחוץ במעין דיאלוג עם יצירות סוריאליסטיות; בועת זכוכית בה כלואות בובות כאילו עמד הזמן מלכת, במעין "עולם מהופך" Upside Down World המופיע לעתים בציוריו של הירונימוס בוש וכן בציור ההולנדי בן המאה ה-17. קופסת עץ הנראית מרחוק כאיקונה ימי בניימית. פנינים המסמלות עושר אך גם את מעלת הטוהר והנשיות, ומופיעים בתיאורי הבתולה מריה ובנה.[2]

ובדומה, בחלל העליון  מוצגים בעיקר ציורי פרחים ודיוקנאות עצמיים באנלוגיה למהות החיים ושבריריותם. טבע דומם כאלגוריה למעגל החיים –ממשיות בצד הרס וארעיות וחלופיות החיים. אל כל אלה נוסף ביתר שאת דימוי הואניטס המופיע בציורי הפרחים המצויים בפריחה ובקמילה –  נצחיות האמונה הדתית במנוגד לארעיות חיי האדם, והבלותם.  אמנות "הבועטת חזק בבטן" והרהור פילוסופי על מהות החיים.

unnamed (2)

מתוך שיחה עם האמנית ברכה גיא בתערוכה

קטלוג התערוכה

╫פ╫ס╫£-╫פ╫ש╫ץ╫ñ╫ש-╫ק╫ע╫ש╫¬-61-copy

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Medardo_Rosso

[2] Carlo Crivelli, The Virgin and Child, 1480, Tempera and gold on wood, The Metropolitan, New York

http://www.metmuseum.org/art/collection/search/436052

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s