OVERAll, פסטיבל לתרבות אופנה עכשווית בירושלים, ניהול אמנותי: שלי סתת-קומבור ושחר אטואן, מוזיאון מגדל דוד, ירושלים, 17- 20 ביולי 2019

IMG_20190717_184958

אמש באירוע הפתיחה ל- [1]OVERALL במגדל דוד, נחשפתי לקולקלטיב ואירועי "שוטטות" במקום. באירוע מרשים מטעם הרשות לפיתוח ירושלים, משרד ירושלים ומורשת ועירית ירושלים, חוויתי חוויה בדומה לחוויית "המשוטט" עליה מדברים שארל בודלר וולטר בנימין. אירוע המשלב עשרות מעצבים, אמנים בחוויה כולית, המקיפה תערוכות, מיצגים, הדגמות בזמן אמת, ואף ניסיון להניע ולשתף אותנו המבקרים. כל זאת מתוך רצון ליצור חווית משתמש אחרת, חובקת כל.

פסטיבל אובראול, מגדל דוד. צילום ריקי רחמן (1).jpg
פסטיבל אובראול, מגדל דוד. צילום ריקי רחמן

OVERALL הוא המשך ישיר לאירועי הגמר וסיורים שהתקיימו בבצלאל במהלך שבוע זה. באירוע משתתפים עשרות מעצבים ואמנים שיציגו תערוכות, מיצגים, הדגמות חיות; זאת במטרה לייצר חוויות חדשות ונוספות בנוגע לתרבות האופנה ולחשוף את הקהל למנגנונים ולטכנולוגיות השונות שמרכיבים את התעשייה. בנוסף, מתקיימות הרצאות בנושאי עיצוב, סדנאות, סיורים ומפגשים.

פסטיבל אובראול, מגדל דוד. צילום ריקי רחמן (3).jpg
פסטיבל אובראול, מגדל דוד. צילום ריקי רחמן

ובאשר ל"כוכב" הראשי – מגדל דוד[2], על המפלסים שבו, העליות והמורדות. הצצה בין חרירי הירי, חדרים קטנים המובילים לשום מקום. לשוטט כמו שכתב בודלר, להיות "פלאנר" (flaneur)  המניחה לעצמה ללכת לאן שרגליה מובילות אותה! [3]

פסטיבל אובראול, מגדל דוד. צילום ריקי רחמן (5).jpg
פסטיבל אובראול, מגדל דוד. צילום ריקי רחמן

אז מה ראינו?

– חשיפת תוצרי ה'קולקטיב'- שבעה מעצבים\ת נבחרים שיוצרים ביחד קולקציה ירושלמית על זמנית

– מיצבים ופרפורמנס ביניהם: כניסה מהסרטים בסגנון המט גאלה, מיצב מפרשי טקסטיל רב לאומים

– עמדת דיגיטל קראפט והדפסת תלת מימד, אומנות בלייב, עיצוב והדפסת חולצות, סדנה לקשירת כיסויי ראש אופנתיים ועוד

– הופעת מוזיקה- אסתר רדא,

פסטיבל אובראול, מגדל דוד. צילום ריקי רחמן (7).jpg
פסטיבל אובראול, מגדל דוד. צילום ריקי רחמן

על OVERALL Collective

מעבדת עיצוב אופנה, טקסטיל צורפות ואביזרים, ראשונה מסוגה בארץ, שמפעילים שבעה מעצבים צעירים, בולטים בתחומם, בהנחייתה של קלודט זורע (אמנית, יוצרת ומעצבת אופנה מהבולטות בארץ, המחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל) והמנהלים האמנותיים של OVERALL (שלי סתת קומבור-ראש המחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל ובעלת מותג הנעליים coupleof ושחר אטואן (חוקר אופנה, מבקר האופנה לשעבר של עיתון ״הארץ״ וכיום, יוזם ומנהל אמנותי של אירועי תרבות).

פסטיבל אובראול. צילום - ריקי רחמן (1).jpg
פסטיבל אובראול, מגדל דוד. צילום ריקי רחמן

שביעיית המעצבים מייצגת קשת רחבה של מיומנות ייחודיות בשדה האופנה על מגוון מסורותיה הישנות והחדישות. לכל אחד מהם שפה עיצובית שונה וביחד, הם מנסים לגבש שפה מאחדת, שאינה דורסת את הפרט, אך היא גם גדולה מסך חלקיה.

פסטיבל אובראול, מגדל דוד. צילום ריקי רחמן (2).jpg
פסטיבל אובראול, מגדל דוד. צילום ריקי רחמן

הם התבקשו ליצור מערכות לבוש טוטליות הכוללות גם אביזרים ותכשיטים, תוך התייחסות למורכבות ולייחודיות של העיר ירושלים – בהיותה מרחב רב תרבותי מגוון ומאתגר.

במסגרת האירוע, הקהל יוזמן להיחשף גם לתהליכי עבודה, למלאכות היד והמכונה, לטכניקות הייחודיות ולחומרים החדישים שמשמשים את חברי הקולקטיב בפעולותיהם השונות, כמו גם לסדנת צילום שתתקיים במצודה מסביב לשעון. הרעיון הוא לחשוף במידה מסוימת גם את מאחורי הקלעים של מנגנון האופנה ותהליכיו, שלרוב נותר סמוי מן העין.

פסטיבל אובראול, מגדל דוד. צילום ריקי רחמן (4).jpg
פסטיבל אובראול, מגדל דוד. צילום ריקי רחמן

חברי הקולקטיב: (לפי סדר א״ב):

יותם בהט – צורף בוגר שנקר| רותם גור – בוגרת בצלאל, בעלת המותג Vas| אהרון גניש – מעצב בוגר ויצו חיפה| מוריאל דז׳אלטי – מעצבת טקסטיל בוגרת שנקר, זוכת מלגת חממת הפיס| שאדי מג׳דלטון – מעצב בוגר בצלאל| שלומית עמר – מעצבת בוגרת ויצו חיפה| ענר שבח – מעצב בגדי גברים בוגר בצלאל, זוכה מלגת חממת הפיס.

IMG_20190717_200644.jpg

פסטיבל אובראול. צילום - ריקי רחמן (2).jpg
פסטיבל אובראול, מגדל דוד. צילום ריקי רחמן

מיצבים ופרפורמנס:

גילי אבישר – במיצג מפרשיות ססגוני בלב המצודה | קברט  Voguingפתוח לקהל הרחב, בשיתוף עם המארגנים של הליין ״קרוס״ | נועה יפה מארחת את המבקרים בקולאז׳ים סוריאליסטיים נוטפי סטייל שירכיבו יחד | טליה תומר רוקמת מחדש חלקים מתוך המצודה בשיתוף הקהל | דוגמני הבית של המצודה "מפיצים" פסיכדליה להמונים.

סדנאות והדגמות חיות:

רוני חג׳ג׳ – מזמין את הקהל לעצב מחדש בגדים שיביא איתו מהבית בסדנה פרפורמטיבית של המותג  Assembly Tongue| מעצבת האופנה והנעליים גנית גולדשטיין מציגה סדרת נעליים חדשניות המודפסות במדפסת תלת מימדית בשילוב עם עבודות אריגה ייחודיות ב live במיצג הכולל אפליקציית מציאות מדומה (AR) לבניית הנעליים|  שירי ורד נפגשת עם הקהל, אחד על אחת, ויוצרת רישומי אופנה אינטימיים | חמש רוקמות פלסטיניות מלמדות את הקהל הרחב לעטר פריטי לבוש אישיים מהבית ברקמות מסורתיות | דורי שושן מזמינה נשים וגברים לסדנת כיסויי ראש אופנתית של המותג אתכסיא.

פאנלים :

כיתת אומן עם מעצבת הטקסטיל עדן סעדון המספרת יצרה קולקציה של לבוש תחרה באמצעות כלי יחיד- עט תלת מימד.

איפה עובר הגבול- פאנל בלוגריות ומובילות דעת קהל מהמגזר הדתי. בין הבלוגריות: ברכה בן חיים ורבקה אהרון, סול שוורץ, אורית שוהם רביד, הדוכסית וד"ר מטפחת

יום עיון Closet X   כך ייראה ארון הבגדים ב-2030 נערך היום, 18 ביולי.

 סיורי אופנה

לקהל מוצעים 19 סיורי אופנה, חלקם ייחודיים לOVERALL וכולם כאחד, ינסו לעקוב אחר סיפור האופנה הירושלמי. הסיורים יתקיימו במשך 3 ימים, חמישי עד שבת. ביניהם:

"לפני שהיה קניון" רח' יפו ומרכז העיר| סיורים ברחביה, על התלבושות של מנהיגים ותקופות| אקססוריז בשירות הדת| סיור מעצבים ירושלמים אייקונים וייחודים | סיור אופנה במוזיאון חצר היישוב הישן עם סדנת קשירת מטפחות|

 שוק יום שישי

דוכנים של מעצבים ומעצבות מקומיים (הכל מיוצר בישראל), עם דגש על אקססוריז – תכשיטים, תיקים, מטפחות, בגדים.

ולסיום משפט חשוב! עיצוב מציאות  ZOT -עסק חברתי!    http://www.zotzot.co.il

את פני הנכנסות/ים בשערי המוזיאון קיבלו שתי נשים מהסטודיו להדפסה דיגיטלית המכשיר ומעסיק נשים נפלאות, אסירות לשעבר, ומהווה מסגרת לשיקום תעסוקתי עבור א.נשים המתמודדים עם אתגרים נפשיים. לקחנו סיכות!

wwwIMG_20190718_215218.jpg

***

תודה מקרב לב  על ההזמנה והשינוע, ועל החומרים, ולכל האמונות ואמונים על המלאכה!

אילנית מלכיאור, הממונה על התיירות ברשות לפיתוח ירושלים; שרית גולדשטיין, מנכ"לית משרד ירושלים ומורשת;  אילת ליבר, מנכ"לית מוזיאון מגדל דוד.

[1] OVERALL הוא המשך ישיר לאירועי הגמר וסיורים שהתקיימו בבצלאל בשבוע זה.

ב-16 ביולי התקיים אירוע סוף שנה של המחלקה לצורפות ואופנה ובבוקר ה-17 ביולי התקיים סיור בתערוכות של המחלקות – אמנות, צילום, עיצוב תעשייתי, עיצוב קרמי וזכוכית, צורפות ואופנה, תקשורת חזותית ואומנויות המסך.

[2] מגדל דוד הוא הסמל של ירושלים – סמל העוצמה, ההמשכיות והתקווה. המצודה העתיקה והמשוחזרת להפליא ניצבת בשער יפו, בכניסה הראשית לירושלים העתיקה, בתפר שבין מערב ומזרח, בנקודת המפגש שבין העיר העתיקה וירושלים המודרנית. https://www.tod.org.il/%D7%93%D7%A3-%D7%94%D7%91%D7%99%D7%AA/about-the-museum/

[3] שארל בודלר, צייר החיים המודרניים, תרגום מצרפתית מ' פרנקל וא' כץ, בני ברק, ספריית הפועלים הוצאת הקיבוץ הארצי, השומר הצעיר, 2003, עמ'  117

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s