קפה, מוזיאון האסלם, ירושלים, אוצרת יהל שפר, 30.5.2022-16.7.2021 

לפני כארבעה שבועות עלינו ירושלימה. התכנית היתה תערוכת הקפה במוזיאון האיסלם, ואם אפשר תערוכה נוספת, ואז מחנה יהודה. (בסופו של דבר ביקרנו גם בתערוכה הנפלאה של ענבל הופמן בבית אנה טיכו, וקינחנו ב"ישתבח" המסעדה המזללה הנפלאה לא פחות וכמובן מחנה יהודה).

כמי שגדלה בבית שבו "קפה תורכי" ("טורקי")היה טכס יומיומי, הבישול האיטי בפינג'אן, הקיימאק, ואותו קפה שאף לקחתי אתי בעת ששהיתי בפירנצה כתלמידת מחקר… כמובן שתערוכה מעין זה קסמה לנו, ולא התאכזבנו. היה מעניין ומרגש!

המראה מלבב, מוזיאון עמוס בנשים, גברים, נוער וטף, וההדרכות בתערוכה, והמענה שאנשי המוזיאון נתנו לכל שאלה.

ציינתי "קפה טורקי". אני זוכרת שבאחד הביקורים שלי בכרתים, כמעט והפכתי לפרסונה "נון גראטה" כשציינתי מילים לא פוליטיקלי קורקט אלו.

הקפה, מהווה תופעה חברתית, תרבותית, כלכלית, טקסית, תשוקה, פולחן. אין סוף כוסות נלגמות מדי יום, ומהווה זרז לתרבות בתי הקפה עליה אנו שומעים באימפריה העותומנית, אך גם בפריז על בתי הקפה שבה בשנות העשרה-עשרים של המאה העשרים…

ואם לוגמים קפה, אזי יש צורך בכלים. האם נשתמש בספלונים הקטנים עם עיטורי הנסיכות והנסיכים, עם הידית או בלעדיה. או כמו ששייקה אופיר הנפלא ז"ל מדגים את טקס שתיית הקפה (בתערוכה)!

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא img_20210824_114101.jpg

האם נקנה פולי קפה, אביזרי קליה, וגם טחינה, פינג'אן או מקינטה…?

בתערוכה: "קפה – מזרח ומערב" נבחן הקפה כסוגה ותופעה המשיקה בין זמנים וחוצה דתות, תרבויות וכלכלת שוק. "הכשרת הקפה" על-ידי האפיפיור קלמנט השמיני (1605-1536), שהתאהב בקפה… ועוד ועוד.

"אז נשתה קפה טורקי?" ואולי נכון יותר לתקן את המוכר לכאורה באשר למוצא הקפה. תחילותיו כפי שמצוין בטקסט על לוח קיר בתערוכה, בערבות קאפה שבאתיופיה, משם התפשט לתימן. אך האימפריה העות'מאנית היא זו שבשלה נפוץ הקפה בעולם כולו. הילה של מסתורין ואוריינטליזם שהביאה לכך שהקפה התורכי הפך לפופולרי ואופנתי בבתי הקפה שנפתחו באירופה. והכלים,  שנעשו בידי אומנים מיומנים מתאפיינים בפאר ססגוני, בעיטורים מרהיבים וחומרי גלם – כסף, אבנים טובות, אמאייל זכוכית ופורצלן בהלימה לטקסיות ולסטטוס השותה.

בתערוכה מוצגים כלים ומכונות להכנת קפה. יש בה מבט על הנעשה בעולם בצד הטלת זרקור על תרבות הקפה בארצנו. "קפה תורכי" (טורקי?), "קפה בוץ"? כלים שנוצרו בארץ על ידי חברות מקומיות כנעמן, חרסה, לפיד ועוד. וכלים מחו"ל. פרסומות בצד קריקטורות ועוד ועוד. וכמובן על האופן בו נתפסו נשים בימים עברו בעודן יושבות בבתי קפה… (אבל זה נושא לפוסט בפני עצמו!)

פרידל

 את התערוכה מלווה ספר הקפה המכיל עשרות מאמרים המספרים את סיפורו של הקפה מזוויות שונות המלווים במאות צילומים מרהיבים של מוצגי התערוכה השונים. 

"היידה בוומוס קהווה…"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s