פסטיבל הצילום הבינלאומי ה-9 PHOTO IS:RAEL, נושא הפסטיבל: 'נקודת מפגש', אוצרת: כנרת פלטי עד מוצאי שבת 27.11.2021 מרכז דניאלי פרק הירקון

"יצאתי לראות את פני המקום ושמעתי את זעקת השקט וקול תופי האדמה הקשה הזאת".

ורדה כרמלי מציגה בפסטיבל הצילום הבינלאומי את נקודת המפגש האישית שלה מתוך הפרויקט   'שטח `Area C.צילומים חשובים, מטלטלים, המהווים חלק קטן מפרויקט זה.

"בשלהי קיץ 2013," מציינת כרמלי בספרה המלווה פרויקט זה "החלטתי להתוודע למציאות המתרחשת בשטח C ,[1] אזור הגדה המערבית או יהודה ושומרון (על פי נטייתו הפוליטית של המגדיר). יצאתי לתור ולצלם במרכז הגדה, בחברון ובדרום הר חברון, בעיבל, גריזים ושכם, בחבל בנימין ובשומרון עד בואך לסבסטיה, בבקעת הירדן ובמובלעות בצפון ירושלים. ישובים ואתרים ברמת נגישות משתנה, כשגם הנגישים מלווים בתחושת חשש בטחוני. עטיתי את סקרנותי ופתיחותי ואפשרתי לעדשת המצלמה לתפוס את ההוויה מתוך המקום הרגשי שלי שאינו מקובע פוליטית, מתוך כוונה שהאקט הצילומי ינגיש את המקום, הכה קרוב ובו בזמן כה רחוק ביומיום מהעין, למי שהמציאות הזו נחבאת מעיניו.

המסע היה מורכב ורב פנים. מצד אחד פגשתי בסצנות של מציאות מקומית קשה שאיננה מותירה תקווה הנראית לעין ומצד שני צילמתי ביני לביני את המרחב – נוף קמאי עוצר נשימה ומעורר השראה. פגשתי פלסטינים ויהודים, נחשפתי למתח הקשה ביניהם, אך גם לנקודות אור בקבוצות משני הצדדים, המנסות להתקרב ולגשר על פערים".[2]

תודה לורדה כרמלי על הדימויים. הטקסט מופיע בספרה.


[1] שטח C הוא השטח הגדול והרציף שנמצא תחת שליטה ישראלית מלאה בתוך יהודה ושומרון. יו"ש או הגדה המערבית הוא האזור בצד המערבי של נהר הירדן שהיווה חלק מארץ ישראל המנדטורית שנכבש ע"י ממלכת ירדן ב1948 לאחר מתקפת מדינות ערב, ונכבש ממנה ע"י ישראל במלחמת ששת הימים. האזור חולק ל-3 קטגוריות בהסכמי אוסלו: שטח  Aהינו מובלעת לא רציפה האמור להימצא בשליטה מלאה של הרשות הפלסטינית ושטח B הינו מובלעת לא רציפה בשליטה אזרחית של הרשות הפלסטינית ושליטה ביטחונית של ישראל.

[2] ורדה כרמלי, 'שטח `Area C הגדה המערבית/יהודה ושומרון 2015-2013, עולם חדש הוצאה לאור, 2016

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s