מוזיאון חיפה לאמנות, תערוכות חדשות: מדדים חיוניים: דופק וקצב נשימה באמנות עכשווית;  חן כהן: מכשירים ומחוות;  נגה יודקוביק-עציוני: נקודת איזון;  החממה לאמנות מקום: שחר סיון ורועי כהן; תמר נסים   25.6.2023-9.2.2023

אוצר ראשי: ד"ר קובי בן-מאיר

עונת התערוכות החדשה במוזיאון חיפה לאמנות מזמינה את הבאים בשעריו לבחון לעומק את הגוף האנושי. בתערוכות החדשות, אמניות ואמנים מהארץ ומהעולם מפנים מבט אל תוככי הגוף, ואל המתרחש בו. את הזיקה ההדוקה שבינו ובין הנפש, ואת היותו מוקד של חום, קשר ואהבה.

התכנים המוזכרים לעיל, זימנו שיתוף פעולה עם המרכז הרפואי בני ציון בחיפה: רופאות ורופאים מהמרכז הוזמנו לחוות חוות דעת רפואית על יצירות האמנות ועל מצב הגוף בהן.

בנוסף, מוצגים שני פרויקטים חדשים של "החממה לאמנות מקום"  של מוזאוני חיפה. "החממה לאמנות מקום" ושתי התערוכות מתייחדות בתפיסת הדיאלוג הבין-אישי כאיכות אמנותית, והם תוצרים של עבודה משותפת של אמני מטרופולין חיפה עם קהילות מהאזור.

מדדים חיוניים: דופק וקצב נשימה באמנות עכשווית, אוצר: ד"ר קובי בן-מאיר

בתערוכה הקבוצתית "מדדים חיוניים: דופק וקצב נשימה באמנות עכשווית", מוצגות עבודות של 14 אמניות ואמנים בארץ ובעולם. פעולות גופניות של שאיפה ונשיפה, זרימת הדם ודופק הלב מקבלות ביטוי חזותי וקולי ומעצבות את צורת העבודות, המאפשרות התבוננות במנגנון הפעולה של הגוף בעודן משקפות את מה שמתחולל מחוצה לו. התערוכה כוללת יצירות של כמה מהאמנים המודרניים והעכשוויים החשובים בעולם, כמו לואיז בורז'ואה ודגלאס גורדון, לצד פרויקטים חדשים שנוצרו עבור התערוכה, ביניהם של מרים כבסה ועלמה שניאור. האמנית הדנית סופי דופון שמציגה מבחר עבודות בתערוכה תגיע לפתיחה, ותציג מיצג במוזיאון בשבת, 11.2.

עלמה שניאור

חלל מיוחד לכל המשפחה שעיצבה לילך שטיאט מזמין את בנות ובני כל המשפחה ליצור, לגעת ולחוש את החום של גופם, ולחוות את תכני התערוכות באופן בלתי אמצעי.

אמנים משתתפים : אבשלום (צרפת), שרון אזגי (ישראל), כריסטיאן בולטנסקי (צרפת), לואיז בורזו׳אה (ארה"ב), דאגלס גורדון (בריטניה / גרמניה), גדעון גכטמן (ישראל), רחינה חוסה גלינדו (גואטמלה), סופי דופון (דנמרק), ענבל הופמן (ישראל), דור זליכה-לוי (ישראל), מרים כבסה (ישראל / ארה"ב), דקלה מוסקוביץ׳ (ישראל), אבי סבח (ישראל) ועלמה שניאור (ישראל).

כריסטיאן בולטנסקי, הלב, 2005, קרדיט קלואי בוגראנד
סופי דופון, שתיים, 2016, קרדיט אלן אליגרודיק

חן כהן: מכשירים ומחוות  אוצר: ד"ר קובי בן-מאיר

התערוכה "מכשירים ומחוות" מציגה סדרת עבודות חדשה של האמנית חן כהן אותן יצרה במהלך השנה האחרונה. חן כהן צילמה את השגרה הרפואית שלה במרפאות ובמרכז הרפואי בני-ציון בחיפה. במהלך ביקוריה התמקדה במכשירים רפואיים שונים ובמפגשיה עם הצוות הרפואי  מפגשים שתכליתם טיפול בגוף, ועבורה הם מלאים חמלה ומרפא לנפש. היא לא תיעדה את הטיפולים מעמדה אובייקטיבית-לכאורה, או כזו שמדגישה חולי, חולשה או את הקושי שבהיות מושא לבחינה רפואית. כהן הגיעה לבדיקות כשמאנית מרפאת, לבושה תמיד באותה שמלה שחורה ארוכה. המצלמה שהציבה במרפאה הפכה את המעמד לפעולה אמנותית שעוסקת ביופי ובאהבה.

חן כהן

התמונות, שחולצו, עובדו ונוקו מפרטים שאינם חיוניים לדימוי. הקשר שנוצר עם הצוות הרפואי -יחס בין-אישי אינטימי. בפעולה שהתרחשה במוזיאון, שמונה א.נשים תמכו בגופה של כהן, וצולמו רק אחרי שהאמנית יצאה מאחיזתם. התמונות שחולצו מפעולה זאת מתמצתות את ההליך הרפואי לרגעי חסד של מחוות נדיבות.

נגה יודקוביק-עציוני: נקודת איזון אוצרת: לימור אלפרן

בתערוכת היחיד של נגה יודקוביק-עציוני גוף האדם מקבל ביטוי מרומז בסדרת פסלים שנמצאים על סף קריסה, הממחישים מעט משבריריותו של האדם. בפעולה עמלנית בסטודיו שלה הפועל כ"מפעל", בו היא עובדת במכונות שונות, נגרות, מחרטות, וחומרים כקרטון ביצוע, שעם וגומי , יודקוביק-עציוני מפרקת ומרכיבה מחומרים שונים אובייקטים שכמו נוצרו מעץ. אובייקטים אלו, הנראים כאילו נערמו זה על גבי זה באקראי, הם פרי תכנון מקדים מדוקדק, שבמהלכו בוחנת האמנית את יחסי הגומלין בין החלקים המפוסלים ובין הפסלים לחלל, בעבודה המשלבת פיסול ואדריכלות. 

נגה יודקוביק עציוני, נקודת איזון, קרדיט- טל ניסים

בשנים עברו ייחדו את עבודתה של יודקוביק-עציוני מיצבי-אורך גדולים שהונחו על הרצפה. בתערוכה זו משתנה נקודת המבט והאובייקטים מיתמרים מן הרצפה לגובה, אל התקרה, לצד עבודות פיסוליות שמטפסות על הקירות. בין הרצון של החומר להתעלות לפי מעלה לבין כוח הכבידה המושך כלפי מטה, הפסלים מוצאים נקודת איזון חמקמקה של יציבות.

נגה יודקוביק עציוני, נקודת איזון, קרדיט טל ניסים

החממה לאמנות מקום: שחר סיון ורועי כהן; תמר נסים  אוצר: עוז זלוף

המוזיאון מציג שני פרויקטים ייחודיים שהתהוו במסגרת החממה לאמנות מקום של מוזיאוני חיפה – יוזמה המבטאת את המחויבות העמוקה של המוזיאון לקידום האמנות המקומית. מסגרת זו של מוזיאוני חיפה, שהוקמה לפני שנתיים, מעודדת יצירה הקשובה למקום ולקהילה החיה בו. פעילותה מניעה תהליכים בשכונות העיר חיפה, המעצימים את האפקט החברתי של מעשה האמנות ומגבירים את הצורך הציבורי באמנות. אמנים ממטרופולין חיפה, שנבחרו על-ידי ועדה מקצועית, זוכים בחממה לליווי אוצרותי צמוד ומקבלים הכשרה רעיונית ומעשית לפעולה אמנותית בקהילה. חברי הקהילה המשתתפים בפרויקט לוקחים חלק מהותי בתהליך האמנותי.

קאפקייקס כוסמת ירוקה. קרדיט – רועי כהן

תערוכות אמני החממה יתפרסו השנה במוזיאונים השונים, ובנוסף לתערוכות במוזיאון חיפה לאמנות יוצגו גם בחממה לאמנות מקום ובמוזיאון העיר חיפה. במוזיאון חיפה לאמנות מוצגת התערוכה שחר סיון ורועי כהן: ארוחת זרים, תוצר של פרויקט שחקר את משמעויותיהם של אוכל ואכילה לזהות האישית, וחלקם ביצירת קבוצה. ספר מתכונים, הדפסי עץ ושולחן עמוס באוכל מפוחם הם כמה מהתוצרים של המסע המשותף של האמנים עם שישה זרים שחלקו ארוחות וזיכרונות.

התערוכה השנייה במסגרת החממה, תמר נסים: האומר לא, מסכמת את פעולתה של האמנית עם א.נשים מבית הלוחם בחיפה, איתם המחיזה את המחזה "האומר לא" של ברטולט ברכט. במהלך האמנותי והקבוצתי שהניעה נסים, בביצוע ותיקי המחנה בבית הלוחם שעצם קיומו נקשר בנכונות להקרבה עצמית, המחזה נטען מחדש בשאלות עדכניות הנוגעות להקרבה עצמית וליחסי היחיד והמדינה.

תודה על הביקור והחומרים!

מוזיאון חיפה לאמנות, רחוב שבתאי לוי 26, חיפה | www.hms.org.il

שעות פתיחה:  ימים א-ג-ד   16:00-10:00   יום ה   18:00-10:00

יום ו  14:00-10:00   יום שבת  16:00-10:00

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s