גרשון שלוינסקי, דיוקן – אדם ופרח, אוצרות: אירית לוין, דורית קדר, בית האמנים ע"ש זריצקי, רח' אלחריזי, תל אביב 18.3.2023-23.2.2023

התערוכה גרשון שלוינסקי, דיוקן- אדם ופרח המוצגת כעת בבית האמנים מעלה שאלות שעניינן המבט, אך גם שאלות באשר לזהות ולמקום, וצילומי דיוקן של אנשי המקום בצד "דיוקנאות" של פרחים/צמחים.

אדם וטבע – צילום דיוקן.

טובה ברלינסקי – אמנית משה ברנשטיין – צייר
איתמר סיאני – אמן אילנה גור – אמנית

בצילומי הדמויות יש מן התמצות והניסיון לצוד ולזקק את מהותן. בחיוך, במבט המהורהר, במחוות היד, בין אם הדמות מתקשרת לכאורה עמנו הצופים, מצויה בפעילות שיש בה מן הריכוז ובין אם הצילום מציג את הדמות בפרופיל ומבטל אפשרות לקשר עין ביננו לבין מושא הצילום. אמנים כיגאל תומרקין ומנשקה קדישמן, משה ברנשטיין, איתמר סיאני , צבי בן ארץ, טובה ברלינסקי, זמרות – יפה ירקוני, אמנית וגלריסטית – אילנה גור, כוריאוגרפים – רנה שינפלד, משוררים, אנשי כמורה ונזירות ועוד, ובין אם ההיקסמות היא מ"האחר" המזרחי בצילום המרהיב "דמות של גבר". מעניינת גם ההסתכלות של שלוינסקי בעצמו, "דיוקן עצמי" בגוף מלא, מהורהר ואלגנטי.

יגאל תומרקין – אמן
מנשה קדישמן – אמן
גרשון שלוינסקי – דיוקן גבר
רנה שינפלד – כוריגאוגרפית/רקדנית יפה ירקוני – זמרת צבי בן ארץ – אמן

הפרחים, פתיינים בצבעוניות המלכותית שלהם, בתכול עז ובאדום ובצבעים נוספים ממקדים את מבטנו במרכז הנדמה כשואב את מבטנו פנימה אל תוכם.

על צילומי הפרחים כתבה אירית לוין בתערוכה "דואט הצמחים – צילום"  דורית קדר – גרשון שלוינסקי, מכון המים, הגלריה העירונית גבעתיים, 2021.

"שלוינסקי מצלם צילומי תקריב במצלמת מאקרו, על ידי עין המודעת לתולדות האמנות, לקומפוזיציה מרכזנית רנסנסית ולדרמטיזציה בארוקית. דיוקן הפרח מועצם, מנותק מהקשר טבעי ומואר באורח מלאכותי. הצילום נע בין אורנמנטיקה להפשטה, בין פיגורציה לערפולה. המושאים מושאלים מסביבת הגן האישי המוכר או משוטטות אקראית ברחוב, כאשר המצלמה ועין הצלם דרוכות באורח קבע".

ולתערוכה זו כתבה והוסיפה דורית קדר על מתודת צילומי הפרחים של שלוינסקי. 

פרח / גרשון שלוינסקי

גרשון מצלם פרחים

מדי יום,

מתבונן,

מרחיב,

ממסגר,

מבודד,

מגלה פרט,

חושף מכלול,

מכהה,

מבהיר,

מסיים,

ומתחיל.

                   

עמנואל קאנט, הפילוסוף הגרמני עמד על מהות האמנות כיופי, והבחין בין יופי שהיא יוצרת לבין יופיו של הטבע. סבורה אני שבכך ניתן לתמצת את מהותה של תערוכה זו – שיש בה מנעד בשחור לבן ובצבע בצילום הדיוקן האנושי, וצילום דימויי הטבע הצבעוניים היפהפיים הניבטים אלינו מקירות התערוכה.

גרשון שלוינסקי – דיוקן עצמי

גרשון שלוינסקי נולד בשנת 1953 באושווינצ'ים, פולין. עלה לישראל בשנת 1988.   עומד לשוב לפולין 2023-2024.

בטקסט הנלווה לתערוכה כתבו האוצרות: "נראה שנפשו ועינו של הצלם גרשון שלוינסקי נעות בין ארץ המולדת פולין לבין הארץ המאמצת זמנית – ישראל.  

בשנות ה-80 החל בעבודת צילום מתעד בתחום האקטואליה, צילום דיוקנאות אנשי רוח ואמנים, צילום אמנותי. עבד גם כניצב באופרה הישראלית בסרטים ובפרסומות.                                                                                                 

2021 – השתתף בתערוכה "דואט הצמחים – צילום" יחד עם דורית קדר, במכון המים – הגלריה העירונית גבעתיים, באוצרות אירית לוין.

תודה על חומרי התערוכה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s