גבירה, סַמוּר וליאונרדו אחד  

            

סודות הציור של אחד מציוריו המפורסמים ביותר של ליאונרדו דה וינצ'י התגלו ע"י מדען צרפתי שהשתמש בטכניקה חדישה, ומעלים תהיות באשר לתולדות הציור עצמו, בחמש מאות השנים שחלפו מאז שצויר.

פסקל קוטה מהמכון הטכנולוגי לומייר, פריס, בחן את היצירה "גבירה עם סמור" (קרקוב) , שעד כה סברו שצוירה בין השנים  1490-1489. Reflective Light Technology, הטכנולוגיה בה השתמש  קוטה, מאפשרת בחינה של שכבות הציור.

קוטה גילה שהציור הידוע לא כלל בתחילה את הסַמוּר, ושליאונרדו צייר פורטרט אחד ללא הסמור בחיקה של הגבירה, ושתי ורסיות אלטרנטיביות עם הסמור בעל הפרווה.

קוטה , פיתח טכניקה  המכונה (The layer amplification method (LAM  המאפשרת למדענים "לקלף את הציור כמו בצל", להסיר את פני השטח כדי לראות מה קורה "בתוכו" ומאחורי שכבות הצבע השונות. "גילינו שליאונרדו שינה כל העת את דעתו. זהו מישהו שמהסס – מוחק דברים, מוסיף דברים, הוא משנה את דעתו שוב ושוב."

הציור מציג את הגבירה המזוהה כצ'צ'יליה גלראני, פילגשו של לודוביקו ספורצה, דוכס מילאנו, שהזמין את היצירה מליאונרדו דה וינצ'י שעבד בשירותו באותן שנים. לודוביקו היה הפטרון החשוב של ליאונרדו במהלך 18 השנים בהן שהה בחצר הדוכס. צ'צ'יליה גלארני היתה ידידה טובה של ליאונרדו, היא ידעה לטינית, כתבה שירים והעניקה חסות לאנשי ספר. הסמור בעל הפרווה הלבנה שבחיקה מסמל מעלות טובות – טוהר ובתוליות באנלוגיה לצ'צ'יליה. יש להניח שליאונרדו בחר בו גם בשל משחק המלים שכן ביוונית נקרא הסַמוּר  galè  משחק מילים עם שם משפחתה של צ'צ'יליה – גַלֶראני.‏‏ מעבר לכך, ובצורה מובהקת יותר, מסמלת החיה את הדוכס ספורצה, שזכה לכינוי "החולד" (L'Ermellino)

Three-versions-of-Leonard-012

ליאונרדו דה וינצ'י, גבירה עם סמור (ארמליין), 1489 בקירוב, המוזיאון הלאומי, קרקוב

http://www.theguardian.com/artanddesign/2014/sep/30/leonardo-da-vinci-painting-portrait-lady-ermine

2 מחשבות על “גבירה, סַמוּר וליאונרדו אחד  

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s