תערוכת קבע במרחב הציבורי בחיפה

"שתי נקודות דמיוניות, והנוף" השקת התערוכה: חמישי 7.4 החל משעה 11:00, סופ"ש 7-9.4 אירועי חוצות ברובע המדרגות לקהל הרחב

אוצרת: צאלה קוטלר הדרי

לראשונה מזה מספר שנים ניכר נערכה פעולת התערבות אמנותית במרחב הציבורי בעיר חיפה. המרחב הציבורי של עיר זו מרובד ומאתגר: יש בו התייחסות להיסטוריה המקומית, למנעד האוכלוסייה המורכב – בני דתות שונות – יהודים, ערבים – מוסלמים ונוצרים ועוד. חקר היסטורי זה מתחקה אחר עברה המוקדם של חיפה, שמורות טבע בצד חלופות עירוניות, ישן וחדש, העיר התחתית על כל המשתמע בה והעיר העילית.  

לשם כך, הוזמנו אמניות ואמנים מחיפה וסביבותיה לפעול בפעולת קבע במרחב ציבורי זה  ולהגיב אליו. היוזמה לתערוכה נולדה במהלך משבר הקורונה, מתוך רצון לתמוך באמנים ובאמנות המקומית, ומתוך הכרה בחשיבותו של המרחב הציבורי.

תערוכת הקבע ברובע המדרגות מבקשת לעודד שוטטות עירונית ולחבר בין מדרגות חיפה: העיר התחתית, הדר הכרמל והכרמל המרכזי.

סיירנו בהדרכת האוצרת צאלה קוטלר הדרי, בעקבות ההתערבות האמנותית בנוף. שוטטנו כמו "המשוטט" המוזכר במסות של ולטר בנימין, ז'ורז' פרק, מישל דה סרטו ועוד.

ולטר בנימין מציין "לא להתמצא בעיר – אין זה אומר הרבה. אך לתעות בעיר, כשם שאדם תועה ביער – לכך דרוש אימון. כאן צריכים שמות הרחובות לדבר אל התועה כקול התבקעותם של זרדים יבשים, וסמטאות פנים-העיר צריכות לשקף לו את שעות היום בבהירות של גיא-הרים".[1]

מבט מרחוב פנורמה אל העיר, שנות ה-50. צלם לא ידוע. מתוך מחקרה של קולודני

האמנים/יות המשתתפים: איה אורבך, עדן אוריון, אפרת אייל, טליה אליאב, רחל אניו, אלון אקהויז, ייגור אדמוביץ' ולוטם חממה (סטודיו ya), דוד בהר פרחיה, אביטל בר שי, חמודי ג'נאם, דורון גזית, מיטל דנק, לילך ובר, מארק יאשאייב, שירן יצהרי, שמעון כהן, ארז כספין (erck), דורית לבון שטרנפלד, שי לוינשטיין, אנה לוקשבסקי, עידו מרקוס, בעז נוי, שחר סיון, אורית סימן טוב, איריס סינטרה, בלו סמיון פיינרו, נרדין סרוג'י, סנא פרח בשארה, אשרף פואח'רי, אור פיינרו, איל פרידלנדר, חן צרפתי, ינאי קלנר, גיא קפלן, אליזבט קרוגולוב, מור רימר, חן שדמי שרף, סמאח שחאדה, כרמל שפע, תמר שפר.

בעז נוי, למעטה, 2022. רובע המדרגות. צילום באדיבות האמן

השקת התערוכה התקיימה ביום חמישי 7.4 בציר מדרגות גדרה וגמלא בנתיב אלף מדרגות חיפה. מתחם התערוכה נקרא "רובע המדרגות" וחוצה את הרחובות יפה נוף – הנרייטה סולד – החשמונאים – גולומב.

התערוכה "שתי נקודות דמיוניות, והנוף" עוסקת בשאלת ייצור הנוף החיפאי האיקוני וחושפת את ההיסטוריה שמאחורי תכנונו – האם הוא אקראי או מתוכנן ומה המבט אל נמל חיפה וצפונה, מסתיר. התערוכה מציעה נקודות מבט אלטרנטיביות ושואלת מתי מרחב הופך לנוף ואיך רואים עיר. עוד מתייחסת התערוכה למתח שבין תכנון לטבע עירוני בעידן של משבר אקלים וסביבה. התערוכה מתייחסת גם לפולקלור של נתיב המדרגות המכונה "שביל החמורים" ומאירה את ההיסטוריה של המקום.

רובן המוחלט של העבודות בתערוכה הן עבודות תלויות מקום (סייט ספסיפיק) המתייחסות למאפיינים של האזור: הטבע העירוני, מרקמי האבן, המעקות, הגדרות וריהוט הרחוב, מבט לנוף המשתנה ושטחים ציבוריים פתוחים. בין המדיה המוצגים בתערוכה: פיסול, צילום, ציור, גרפיטי, רדי מייד, הצבות קונספטואליות, עבודות סביבתיות, רישום בנוף, התערבויות בסביבה ועוד.

יש לציין שחלק מהעבודות מנהלות שיח עם תולדות האמנות; עבודתו של דוד בהר פרחיה, גללים של אתון, נעשתה בעקבות מסע שערך האמן פעמיים לחצי העיר אתוס, אתר קדוש ביותר לאורתודוקסיה הנוצרית.

התנועה בין מקום למקום היא דרך שבילי חמורים, שמשמשים שם כאמצעי להובלת מזון וכמובן להתניידות במרחב של הנזירים עצמם. יש כאן מהלך מדיטטיבי של תנועת הגוף ביחס למקצב שהמדרגות מציעות. אך גם נוכחות הגללים שהחמורים משאירים אחריהם במסע, בדרך.

בעבודה זו של בהר פרחיה יש מן האיזכור לעבודה של האמן פיירו מנצ'וני "מרדה ד'ארטיסטה" משנות הששים. בהר פרחיה מצפה את הגללים לאחר הייבוש שלהם בזהב – על כל המשמעויות שיש לזהב כצבע של קדושה ואור. לעבודה נלווה אליה סאונד.

דוד בהר פרחיה, פיסול, גללי חמור, בטון וסאונד, 2022

בעבודה אחרת של אליזבט קרוגולוב בעקבות אפרים משה ליליֶין. קרמיקה, מוצגת מחווה של האמנית לאמן אפרים משה ליליאן, ממייסדי בצלאל. העבודה מנכסת הדפס של ליליאן משנת 1924 שהופיע בשער עיתון תנועת החשמונאי. קרוגולוב יצרה אריחי קרמיקה בעבודת יד עליהם ציירה את ההדפס של ליליין, שברה את האריחים וחיברה מחדש. ליליֶין, צייר, צלם ותחריטאי יהודי, פעל בגרמניה ובארץ ישראל, והיה ממייסדי "בצלאל". היצירה שלו עסקה בנושאים שעניינם יהדות וציונות, ויש המכנים אותו "האמן הציוני הראשון". האקט של קרוגולוב מאתגר אף הוא דמות אייקונית זו, בעשייה, שבירה של אתוס וחיבורו מחדש.

אליזבט קרוגולוב בעקבות אפרים משה ליליין. קרמיקה

בציר התערוכה נחשפות ונגלות "המדרגות שמאחורי המדרגות" – מדרגות היסטוריות שנבנו טלאים טלאים ומציצות כשריד ארכיאולוגי הנושא מטען נרטיבי על התפתחות המקום. עוד בנושאי התערוכה: תפקידה של אמנות במרחב הציבורי וכיצד אמנים שפועלים בחיפה מגיבים לנוף העירוני ביצירתם, הממשק שבין מרחב ציבורי לפרטי ואיך מקום הופך לבית.

אורית סימן-טוב, עגורוני נמל המפרץ, הדפסת דיו על אלומיניום,202
תמר שפר, כאן גרה אישה שחיפשה את עצמה ומצאה אהבה, מיצב, 2022

לתערוכה נלווה מדריך דיגיטלי המאפשר שיטוט בציר התערוכה בליווי הסבר. 

https://viewer.mapme.com/stairway-quarter/location/2e83231e-8e46-4f81-b7b7-ef21a83ef623

שחר סיון, האבות המייסדים_ סבא לייזר, 2022 צילום_ ליבי קסל

אירועי רובע המדרגות

בסופ"ש 7-9.4 יתקיימו אירועי חוצות ברובע המדרגות וגם בגן אלנבי, מהגנים הציבוריים היפים בחיפה שנתרם על ידי ליידי דאונס בשנות ה-30 לעיריית חיפה, ותוכנן על ידי האדריכל מ' היימר. הגן מיועד לשימור ונשכח מהתודעה הציבורית, יתקיימו בו פעילויות לכל המשפחה: מוזיקה מקורית, פרפורמנס, קבלת שבת במעגל שירה מקודשת, מסיבת סווינג פתוחה לקהל ותצפית אסטרונומית החוצה גבולות בשת"פ עם "אסטרונומים ללא גבולות".

בין התאריכים 7-23.4 יתקיימו סיורים אורבניים ברובע המדרגות והסביבה בשיתוף פעולה עם בלוג "פינת רחוב" מיסודו של האדר' עומרי זילכה.

עוד יפתחו בחודש אפריל תערוכות זמניות בחללים סגורים ברובע המדרגות: 

התערוכה "כחול יפריד בינך וביני" ברחוב החשמונאים 13 מוקדשת לרקדן איימן ספייה שהלך לעולמו בנסיבות טרגיות בשנת 2020. בתערוכה תוצג עבודת וידאו-סאונד שיצר ספייה עם המוזיקאי ריימונד חדד בזמן סגר הקורונה, זוהי עבודתו האחרונה. עוד משתתפים: פולי בלום, אורי ורד, דנה לוי, רוני בן צבי.

ביפה נוף 99 תפתח התערוכה "נשאר בחיפה", העוסקת בייחודה של העיר חיפה כעיר הבנויה על הר, עיר-יער. בהשתתפות: תמר אוסטרוף, יעל אזולאי, דויד באומן,  עידן בק, רויטל לסיק, טליה בנאבו, אלי לירן, אמיר תומשוב, קבוצת סולאר-פאנק. בחלל זה יתקיימו שיחי גלריה והרצאות.

תערוכה נוספת "תגובות ראשונות" תוצג בשילוב סיורים לקהל בהדר הכרמל, במדרגות שמואל (המובילות מגולומב ל"הדריון") של סטודנטים מסטודיו לעיצוב עירוני במחלקה לארכיטקטורה ואדריכלות נוף בטכניון.

עוד יוצגו בקצות רובע המדרגות, בשתי תחנות הכרמלית עבודות וידאו ואנימציה של הסטודנטים/ות לתקשורת חזותית שנה ג' בויצו חיפה, בהנחיית דוד אופנהיים, שנעשו בהשראת הפרויקט ותערוכת קבע.

במהלך חוה"מ פסח יתקיימו סדנאות אמנות בסימן מיחזור בשיתוף פעולה עם חוגי סיירות של קק"ל ומיזם "מאי" לאמנות סביבתית.

טליה בנאבו, טכניקה מעורבת, 2022. צילום באדיבות האמנית

לכל אירועי אמנות, נוף וגוף ברובע המדרגות, אפריל 2022, הקליקו כאן: 

https://www.haifa.muni.il/culture/stairway-quarter/

הצטרפו לאיוונט ועקבו אחרינו באינסטגרם

התערוכה בתמיכת מפעל הפיס, ביוזמת עיריית חיפה, ראש העיר עינת קליש רותם וחבר המועצה ניר שובר, ובניהול בית הגפן.

"משעולי המדרגות היפיפיים בעיר השוכנת על הר הם נכס ייחודי וחד פעמי, שהופך את חיפה לעיר שאין שניה לה", אומרת ראש העיר עינת קליש רותם, "יחד עם הכחול הניבט מכל פינה, הירוק העוטף והשופע, ההיסטוריה המשולבת על כל צעד ושעל, והצעידה לקראת עתיד של העיר הכי שווה בארץ – אני גאה בפרויקט החיפאי היצירתי הייחודי שלנו."

אוצרת ומנהלת אמנותית: צאלה קוטלר הדרי

יועצת אקדמית: אדר' נוף ד"ר זיוה קולודני

סיוע בתחקיר: ד"ר שולי לינדר ירקוני, ארכיון העיר חיפה

פרויקטור רובע המדרגות, עיריית חיפה: טל שדה

יועץ ומתקין התערוכה: נועם בר

צילום המרחב: אורית סימן טוב

ניהול אמנותי סיורים ברובע המדרגות: אדר' עומרי זילכה, "פינת רחוב"

ניהול אמנותי מוזיקה וסאונד ברובע המדרגות: ימית הגר

ניהול אמנותי גן אלנבי: שי אמסלם

הפקה בית הגפן: לימור שיין

עיצוב גרפי: קובי לוי, הליגה


תודת המארגנים ל: תושבי ותושבות רובע המדרגות, חבר מועצת העיר חיפה ניר שובר, עו"ד עידן מרדכי, משפחת פריצקר, בנצי שמש (פתרונות סולאריים), דורון יעקבי (מחלקת תאורה עיריית חיפה), מדעטק חיפה, חוגי סיירות קק"ל בחיפה, דוד אופנהיים והסטודנטים/ות (ויצו חיפה), ארכיון העיר חיפה, המחלקה לארכ' ובינוי ערים בטכניון, אדר' נוף אמיר בלום, עודד ארזי, אדר' אמיר ארז. תודה מקרב לב לעידית עמיחי, מנהלת בית לאמנות ישראלית, לאוצרת גליה בר אור ולאמנית ניבי אלרואי.


[1] ולטר בנימין, מבחר כתבים כרך א' המשוטט עורכים: יורגן ניראד, נסים קלדרון, רנה קלינוב, תירגם מגרמנית: דוד זינגר, הוצאת הקיבוץ המאוחד (1992) 2013

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s