לרחף עם מגריט, בעקבות טירה בפירנאים, אוצרת: אפרת אהרון, מוזיאון ישראל, 18.10.2022-17.3.2022

במוזיאון ישראל מוצג כעת מבט על יצירת מופת "בעקבות טירה בפירנאים" של רנה מגריט יליד בלגיה. היצירה הוזמנה ממגריט ע"י ידידו עורך הדין, המשורר והסופר, הארי טורצ'ינר, ומהלך ההזמנה והיצירה עצמה מתועדים בהתכתבויות בין השניים. טורצ'ינר, ידיד מוזיאון ישראל העניק את העבודה למוזיאון ישראל בשנת 1985, במלאת עשרים שנה לייסודו.

רנה מגריט, הטירה בפירנאים, 1950, שמן על בד,
מתנת הארי טורצ'ינר למוזיאון ישראל, ירושלים

אנדרה ברטון כתב בשנת 1924 את "המניפסט הסוריאליסטי", ובו התייחס למונח סוריאליזם כאל הגדרה במילון או באנציקלופדיה. "סוריאליזם, שם עצם זכר. אוטומטיזם נפשי טהור, שבאמצעותו מתכוונים להביע, בעל-פה או בכתב, או בכל דרך אחרת – את פעילותה הממשית של המחשבה. מחשבה מוכתבת, ללא כל פיקוח של ההיגיון [הנמצאת] מחוץ לתחומן של פעילויות אסתטיות או מוסריות.

ובהמשך, אנציקלופדיה: פילוסופיה. הסוריאליזם מבוסס על אמונה במציאותן העליונה של צורות מסוימות של אסוציאציה שהוזנחו עד כה, על שלטונו הכל-יכול של החלום, ועל משחקה החופשי של המחשבה…."[1]

מודה, תנועת הדאדא והתנועה הסוריאליסטית היו מאז ומתמיד אהובות עלי – ציור, רישום, צילום, שירה, תיאטרון, ספרות, חתירה תחת מוסכמות חברתיות, אנושיות… ואף הרביתי להרצות עליהן בכל פורום אפשרי. ניתן למצוא בתנועה הסוריאליסטית אמנים ואמניות שונים בסגנונות וטכניקות מרובות ומגוונות. מקס ארנסט, ליאונורה קרינגטון, סלבדור דאלי, רנה מגריט, חואן מירו ועוד רבים וטובים… מגריט מתאפיין לרוב בציורים שהריאליה שבהם מתעתעת בעין, ממשי? משיכות מכחול מוקפדות, ומוחשיות , חלון למציאות המעלה שאלה מהי מציאות ומה אנו רואים וכהנה וכהנה.

רנה מגריט, הארי טורצ'ינר או הצדק נעשה, 1958, שמן על בד

העבודה האייקונית מלווה בעבודות הכנה, מסמכים ועוד באופן שמאיר את מהלך העשייה. וכפי שכתוב באתר מוזיאון ישראל מן המכתבים עולה שלמזמין העבודה היו דעות משלו על בחירת הנושא. מתוך סדרה של רישומים שהציע לו האמן, בחר טורצ'ינר את זה שתיאר סלע עצום ובראשו טירה. טורצ'ינר שהכיר מקרוב את אוצר הדימויים של מגריט, הציע לו להוסיף שמים בהירים וים ואפל וגס 'מפני שמעל לים או לאוקיינוס הכהה מתנשא סלע התקווה, ומעליו המבצר, טירה'. עם התקדמות העבודה, החליט מגריט שלא לשלב תוספות אחרות, וכך לשמר את ה'עוצמה' וה'חומרה' שעמדו לנגד עיניו".[2]

רנה מגריט, יום השנה, 1959, שמן על בד

יצירה זו של מגריט, זכתה לפרסום עצום ולשעתוק. היא מאתגרת את עין הצופה וטורדת את מנוחתו: מה אנו רואים? האם זו מציאות? או שמא דימוי שיש בו מן המסתורין והדמיון, כוח המשיכה, האם תשקע במי הים? הניגוד בין קשיות האבן לבין רכות העננים. בתערוכה מוצגות בנוסף יצירות שהובאו לראשונה לארץ, המדגימות את התפתחות מוטיב האבן בעבודותיו של מגריט, וכן השפעות שהיו לעבודתו זו על אחרים.


[1]  סוריאליזם מהו? יחידה 10 – סוריאליזם: הבריחה מכבלי ההיגיון, אמנות בעידן הטכנולוגי, האוניברסיטה הפתוחה , 1982. יש לציין שהמינוח סוריאליזם הופיעה לראשונה בשנת 1917 בטקסט שכתב המשורר הצרפתי גיום אפולינר למופע בלט בשם "מצעד".

[2] https://www.imj.org.il/he/collections/194552

2 מחשבות על “לרחף עם מגריט, בעקבות טירה בפירנאים, אוצרת: אפרת אהרון, מוזיאון ישראל, 18.10.2022-17.3.2022

 1. שלום
  גלריה בן משה נפתחה עם תערוכה של האמן אבי בן משה .
  התערוכה בטעם תימני
  גלריה בן משה ממוקמת בסמטת השלום 7 אשר בעיר רחובות . שעות הביקור הן
  11 ועד 14 .
  18 ועד 22 .
  כולם מוזמנים .
  0506506377 .
  אבי בן משה

  אהבתי

 2. חנה

  במוזיאון ישראל נפתחה לפני שבועיים תערוכה על "ארקדיה" ,כינוי לגן עדן בתקופה העתיקה, עם עבודות של מיטב המייסטרים משנות 1600-1700. כדאי היה להתייחס לתערוכה נפלאה זו בהרחבה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s